عکاسی کودکان

عکاسی کودکان یکی از انواع بسیار جذاب و در البته پر زحمت عکاسی است. در عکاسی کودکان باید بسیار حوصله به خرج دهید. کودکان آنی  خوشحال و شاد و لحظه‌ای گریان و  شاید لجباز باشند.

عکاسی کودکان

مباحثی که در این مقاله بیان شده شاید بتواند برای عکاسان تازه‌کاری که به عکاسی کودک علاقه مندند مفید باشد.

سعی کنید پیش از زمان مقرر برای عکاسی کودک و خانواده کودک را دیدار کنید و چیزهای از قبیل اسم کودک ، علائق کودک و سرگرمیهای مورد علاقه کودک را بدانید. اگر قرار است جلسه ی عکاسی در خانه کودک برگزار شود،به محیط خانه و اطرافش توجه کنید و بک گراند ها و دکورهای  مناسب برای عکاسی را بررسی نمایید.

این موارد می تواند زمینه ی فکری شما را برای جلسه ی عکاسی آماده تر کند . بسیار مهم است که قبل از شروع جلسه ی عکاسی تمام موارد فنی از قبیل دوربین ، مموری ، باطری ، نورها و … را چک کنید . عکاسی کودک به اندازه کافی به شما استرس خواهد داد.

آتلیه تخصصی کودکبا لبخند با کودک رو به رو شوید و محیط را از حالت جدیِ حرفه‌ای به محیطی دوستانه بدل کنید تا کودک در برابر شما و دوربین احساس راحتی و آسودگی خیال کند.

در شروع جلسه عکاسی سعی کنید محیط را ار حالت زیادی جدی و حرفه ای به محیطی راحت تبدیل کنید . سعی کنید با لبخند با کودکان روبرو شوید تا در مقابل دوربین و شما احساس ترس و خجالت نکند و با شما راحت باشد.

بعضی مواقع می توانید چیزی که ممکن است هرگز  ندیده باشد به کودک نشان داده و عکس العمل های جالبی از او ثبت کنید . بچه ها عموما کنجکاوند پس به سادگی می‌شود زمانی طولانی مثلا با وسایل عکاسی سرگرمشان کرد و لحظه های طبیعی و جالب از چهره جستجوگرشان ثبت نمود.

بعضی اوقات شاید لازم شود از  خانواده کودک کمک بخواهید و  در حالی که کودک به صحبتهای والدین  گوش میدهد و متوجه آنها می شود از او عکس بگیرید.

همیشه عسکای طبیعی و واقعی زیباترند. پس هیچگاه سوژه ی خردسال خود را به  نشستن و ژست گرفتن یا ایستادن درجایی مجبور نکنید. بعضی مواقع کع احساس میکنید کودک خسته و بهانه گیر شده ، شاید بهتر باشد دست از عکاسی کشیده  و اندکی به بازی دعوتش نمایید و اجازه دهید باز هم  آرامشش  را به دست آورد.

شاید بهترین  زمان برای عکاسی موقعی باشد که کودک با اسبای باریها و عروسک ها  سرگرم و مشغول است.

می‌توانید از والدین تقاضا کنید با کودک بازی کنند  و از آنها هم عکس بگیرید. این عکس‌ها قطعا جذابیت و روح بیشتری نسبت به تصویرهای کلاسیکی که در فضاهای رسمی ثبت می شد دارند.

از دوربین‌ها و لنزهای پر سرعت و سریع استفاده نمایید. حتما تجهیزات مختلف مانند لنز های  تله و واید ، تجهیزات نوزی مورد نیاز ، باطری و مموری اضافه همراهتان باشد . اگر با دوربین‌های  آنالوگ کار می‌کنید به اندازه کافی فیلم همراه داشته باشید.

به خاطر داشته باشید لازمه یک عکس خوب ، نور مناسب است. حتما شرایط نوری را به درستی بررسی کنید . گاهی لازم است از فلاش، نور مداوم  و البته رفلکتور  کمک بگیریم.

برای ثبت لحظات زیبا و آنی  در عکاسی کودکان آمادگی داشته باشید. انگشتهای شما همواره باید آماده لمس  شاتر و چشمهای شما باید شکارچی لحظه ها باشد.