چگونه از کودکان عکاسی کنیم

اینکه چگونه از کودکان عکاسی کنیم موضوعی است که شاید برای شما هم سوال باشد. در این مقاله نکاتی را مطرح خواهیم کرد که شاید بتواند جوابگوی سوالاتی از این دست برای شما باشد. عکس بهتر از کودک

تنظیمات دوربین عکاسی برای عکس کودک

نکاتی در مورد تنظمات دوربین عکاسی برای عکاسی کودک که بهتر است بدانید.

حالت تقدم دیافراگم : در ابتدا ار حالت تقدم دیافراگم برا عکاسی کودک استفاده کنید.این موضوع به شما اجازه ی کنترل بیشتری روی عمق میدان عکس هایتان می دهد. همانطور که می دانید عمق میدان در گرفتن پرتره های کودک می تواند بسیار تاثیر گذار باشد.

تنظیم دیافراگم : برای گرفتن عکسهای با عمق میدان کم در عکاسی کودک (عکسهای که مثلا کودک فوکوس است و بک گراند فلو ) می توانید از دیافراگم 5.6 یا پایین تر استفاده کنید . در این صورت سوژه از پس زمینه جدا می شود و بک گراند محو می شود . البته این اتفاق در صورتی می افتد که سوژه از بک گراند فاصله داشته باشد.

سرعت شاتر : سرعت مناسب شاتر برای عکاسی کودک 1/200 یا بالاتر است. البته اگر با تنظیم سرعت شاتر مشکل دارید می توانید از حالت ورزشی دوربین عکاسی استفاده کنید. به طور کلی برای عکاسی کودک به دلیل حرکت مداوم کودک و امان فلو شدن نقاطی از سوژه  سرعت سریعتر شاتر کارآمد تر است ، اما باید به این نکته هم توجه شود که سرعت بالاتر شاتر زمانی که نور به سنسور می رسد را کمتر میکند و این موضوع در جاهایی که نور به اندازه کافی وجود ندارد مشکل ساز می شود. پس باید بهترین سرعت شاتر را با توجه به میزان نور موجود انتخاب کنید.

تنظیم ایزو : عدد ایزو را باید با توجه به اندازه ی نوری که در محیط وجود دارد تنظیم کرد. اگر نور محیط زیاد است و به انداژه ی کافی روشنایی وجود دارد از ایزوی پایین استفاده کنید . مثلا دوربین در ایزوی 100 میتواند کیفیت بسار خوبی به شما ارائه کند. ولی همیشه نمیتوان از ایزوی پایین استفاده کرد مگر در محیطی که نور مناسب باشد . باید این نکته را در نظر داشته باشید که گاهی اوقات شاید بهتر باشد مقداری نویز را در تصویر تحمل کنید در عوض با ایزوی بالاتر و نوز دهی بیشتر به سنسور از سرعت بالاتر استفاده کنید. مثلا زمانی که میخواهید از بالا پایین پریدن کودک عکاسی کنید برای به دست آوردن تصویر فوکوس و شفاف شاید لازم باشد سرعت شاتر را بالا ببرید ، در عوض برای جبران میزان نوردهی ایزو را بالا ببرید.

فوکوس : اگر می خواهید از فوکوس اتوماتیک استفاده کنید ، شاید بهتر باشد از فوکوس تک نقطه ای استفاده کنید . این موضوع اطمینان بیشتری برای شارپ شدن سوژه به شما خواهد داد.

عکاسی با فلاش : اگر امکان استفاده از فلاش اکسترنال را دارید شاید بهتر باشد راهی برای نرم کردن نور فلاش ها پیدا کنید. البته اکثر فلاش های اکسترنال وسایل سافت کننده مانند سافت باکس و چتر دیفیوزر و غیره دارند . در نوزپردازی با فلاش برای عکاسی کودک می توانید از نوز غیز مستقیم استفاده کنید ، به طوری که نوز را به سقف بتابانید به طوری که بازتاب نور روی سوژه بیافتد.

استفاده از فلاش های پاپ آپ یا فلاشهای روی دوربین به دلیل حالت تختی که به نور عکس می دهد توصیه نمی شود  ، مگر در مواردی که برای نور اصلی منبع نور قوی تری دارید می توان از نور فلاش های روی دوربینی به عنوان نور پر کننده استفاده نمود . مثلا زمانی که در محیط بیرون و زیر نور آفتاب عکاسی می کنید .

شروع عکاسي

شايد بيان اين مسئله و تاکيد بر آن خالي از لطف نباشد که براي گرفتن عکس بهتر از کودک و ثبت لحظه هاي زيباتر بايد کودک با شما و دوربين عکاسي احساس راحتي کند . تا حد امکان در اين باره به کودک نزديک شويد و با او دوستانه برخورد کنيد . مي توانيد به کودک اجازه دهيد از ويزور دوربين نگاه کند ، يا بعضي از عکسها را به او نشان دهيد. هر چه کودک با شما احساس راحتي کند و احساس آرامش کند ، شما در گرفتن عکسهاي زيبا و طبيعي موفق تر خواهيد بود.

کجا عکاسی کنیم

در عکاسی کودک بهتر است مکانی را انتخاب کنید که کودک دوست داشته باشد و احساس راحتی کند . برای این منظور گزینه های زیادی پیش رو دارید . از عکاسی در یک پارک زیبا گرفته ، عکاسی در باغ وحش ، تفریگاه ، باغ و هر مکان بیرونی زیبای دیگر . با می توانید از محیط و پس زمینه های داخلی مناسب استفاده نماییید . پس زمینه هایی که به عکس جلوه ی چشم نوازی بدهد . اگز پس زمینه ی ساده و رنگی هم در اختیار دارید می توانید در یک سری از عکسها مورد استفاده قرار دهید.

پوز یا ژست دادن به کودک

شاید کودکان بزرگتر برایاجرای پوز و ژست مناسب باشند و به حرف شما گوش دهند اما کوچکتر ها حوصله و صبر این کار را ندارند و با شما همکاری نخواهند کرد و در صورت اجبار عکسهای طبیعی و جالبی ثبت نخواهید کرد پس وقت خود را بیهوده تلف نکنید.

عکس بی هوا و بدون اطلاع

قطعا این روش جواب می دهد و عکسهای خوبی ثبت خواهد شد . هنگامی که کودک مشغول بازی است با چیزی توجهش را جلب کرده است به عکاسی مشغول شوید . گاهی اوقات هم می توانید توجه کودک را به خود جلب کنید .

زاویه مناسب را انتخاب کنید

برای ثبت عکسهای صمیمانه و زیبا حتما دوربین را هم اندازه چشم های کودک قرار دهید
گاهی اوقات از زاویه های بالا یا پایین برای عکاسی کودک استفاده کنید ، احتمالا نتایج خوبی خواهید گرفت.

کم کردن فاصله یا زوم
اگر از لنزی با فاصله ی کانونی غیر متغیر استفاده میکنید گاهی لازم است برای اینکه صورت کودک کل کادر شما را پر کند به او نزدیک شوید . اگر لنز شما دارای فاصله کانونی متغیر است ( لنز زوم ) می توانید روی چهره زوم کنید . در نظر داشته باشید که کودک به محیط غالب باشد هر چند که بعضی مواقع باید از محیط هم در تصویر استفاده کنید.

فوکوس روی چشم ها
در گرفتن عکس از کودک حتما توجه خاصی روی چشم ها داشته باشید. در مواقعی که از فوکوس تک نقطه ای استفاده می کنید ، نقطه فوکوس را روی چشم کودک قرار دهید . یادتان باشد که در فوکوس چشمها از اهمیت بیشتری نسبت به سایر اعضا صورت برخوردارند ، زیرا چشم بیننده عموما سمت چشم های سوژه خواهد رفت.

چگونه از کودکان عکاسی کنیم

بک گراند یا پس زمینه
بک گراند می تواند مفهوم سوایی از عکس ایجاد کند و حتی می تواند حواس بیننده عکس را نیز پرت کند . پس مراقب بک گراند باشید. به طور کلی هر چیزی که در بک گراند توجه بیش از حد بیننده را جلب میکنذ و به قول معروف فوکوس میکشد را حذف کنید . حتما در عکاسی پرتره کودک از بک گراندهایی سفید یا رنگی با زمینه ساده استفاده کنید. برای کاستن توجه بیننده از بک گزاند به استفاده از نورپردازی هم فکر کنید.

عکاسی از جزئیات
در بین عکاسی سعی کنید عکسهای متفاوت هم بگیرید. می توانید سراغ جزئیات بروید. مثلا از پاها ،دست ها ، چشم ها ، بخشی از صورت ، نصف بدن و… این عکسها در بین عکسهای مرسوم ایجاد تنوع خواهد کرد.

لباس مناسب برای عکاسی
بهترن انتخاب لباسی است که کودک در احساس راحتی کند . اگر لباس مجلسی یا رسمی یا هر نوع لباس دیگری که کودک در آن احساس راحتی نکند انتخاب کنید قطعا عکسها طبیعی از آب در نخواهد آمد .
بعضی مواقع از لباس های با رنگ های جیغ یک دست نتایج خوبی به دست می آید . امتحان کنید.

عکس های پشت هم
برای بخشی ار برنامه ی عکاسی تان از حالت عکاسی پشت سر هم دوربین خود استفاده نمایید(burst mode) . می توانید این عکسها را چاپ کنید و کنار هم روی دیوار نصب کنید یا با نرم افزار کنار هم قرار دهید و داخل یک عکس چاپ کنید.

عکاسی از کودک و دیگران
داخل کردن یکی از اعضا خانواده با یکی از دوستان کودک درون کادر و کنار کودک ، یکی از راههای آرامش بخشیدن به کودک و گرفتن ترس و استرس اوست . علاوه بر این با این روش می توانید عکسهای دو نفره یا دسته جمعی زیبا هم ثبت کنید.

عکاسی شاد
همه ی سعی خود را برای خوش گدشتن به کودک انجام دهید. برای کودک کارهای خده دار انجام دهید و از او هم بخواهید کارهای خنده دار بکند . با او بازی کنید . تمام این کارها باعث انعکاس انرژی خوبی در عکس خواهد شد . عکسهای شما را تبدیل به عکسهای ناب و دیدنی خواهد کرد.